Informácie pre chovateľov

 MG 0412


Desatoro pre chovateľov a milovníkov psov


1. Pred adopciou alebo kúpou psa zvážte, či máte dostatok času na šteniatko, alebo je pre vás vhodnejší dospelý pes, ktorý je už spravidla vychovaný.
2. Preštudujte si odbornú literatúru o psoch, aby ste svojmu štvornohému priateľovi rozumeli, nech nieje na obtiaž ani Vám ani Vášmu okoliu. Ak nezvládate výcvik sami, prihláste sa na odborný výcvik, kde Vás naučia ako vycvičiť psa k poslušnosti. Tiež by ste sa mali zamerať na správnu výživu, ktorá je predpokladom zdravého a spokojného psa.
3. Po dovŕšení 6 mesiacov musíte svojho psa zahlásiť na mestskom úrade, kde po zaplatení ročného poplatku dostanete identifikačnú známku.
4. Zdravie svojho psa musíte pravidelne kontrolovať a navštevovať s ním veterinárneho lekára. Váš pes musí mať očkovací preukaz, v ktorom sú zaznamenané všetky vyšetrenia. Váš pes musí byť pravidelne očkovaný proti besnote a iným nákazlivým chorobám, tiež musí byť každé 3 mesiace odčervený.
5. Ako chovateľ sa musíte o svojho psa starať denne a zabrániť jeho úteku. Psa nesmiete chovať v priestore potme a bez prístupu čerstvého vzduchu, tzn. v pivnici, v garáži, na povale, ale ani na balkóne či lodžii. Psa nesmiete nechať v uzavretom priestore bez možnosti vykonania potreby dlhšie ako 12 hodín denne. Tiež nesmiete psa nechať samého v aute, ktoré je na priamom slnečnom žiarení alebo mraze a nemá zabezpečené priame vetranie.
6. Ak chováte psa vonku, musíte mu zabezpečiť taký prístrešok, ktorý mu umožní odpočinok, spánok a chráni ho pred mrazom, dažďom, vetrom, či silným slnečným žiarením. Stav chovného priestoru musíte denne kontrolovať a zistené nedostatky je potrebné odstrániť.
7. Vodiť psa na prechádzky môže iba osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ovládať psa v každej situácii (to určite niesú deti a starí ľudia s veľkými psami, ktorí niesú schopní ovládať nevycvičeného psa v extrémnych situáciách – každý by mal mať takého psa, ktorého dokáže bez problémov zvládnuť v každej situácii). Na verejných priestranstvách musí byť pes stále na vôdzke. Za psa je vždy zodpovedná osoba, ktorá psa vedie, alebo vykonáva nad ním dohľad.
8. Pes je spoločenské zviera, potrebuje nielen Vašu pravidelnú spoločnosť, ale aj spoločnosť svojho druhu. Preto by ste nemali zabúdať, že Váš pes sa od útleho veku potrebuje stretávať s druhými psami, aby sa s nimi mohol zabaviť, ale hlavne, aby sa naučil správať medzi psami. Vyhnete sa tak mnohým problémom v dospelosti.
9. Svojho psa nepodnecujte v agresivite proti inému zvieraťu alebo osobe, už vôbec nehovoriac o psích zápasoch.
10. Ak viete o niekom, kto chová psa a tieto podmienky nespĺňa, mali by ste to nahlásiť na príslušný úrad. Ak nájdete túlavé zviera, odneste ho do najbližšieho útulku, KS, alebo mu pomôžte nájsť svojho majiteľa, prípadne nový domov.


Rozhodnutie sa pre sterilizáciu

 MG 0341


V ideálnom svete.... By každé šteniatko malo svoj domov. Bohužiaľ v skutočnosti to tak nieje. Len jedno šteniatko z troch je naozaj chcené. Ostatné dve nikdy nenájdu domov. To sa netýka iba krížencov, 25% opustených psov je čistokrvných. Počítate s následkami, keby čakala vaša fenka šteniatka? Za šteniatka budete zodpovední. Priemerný počet šteniat v jednom vrhu je šesť, ale niektoré druhy môžu mať aj viac šteniat. Poznáte dostatok zodpovedných ľudí, ktorí by mohli vašim šteniatkam poskytnúť dobrý domov? Tiež je nutné si uvedomiť, že každý domov, kde umiestnite šteňa, sa mohol stať domovom pre psíka z KS alebo útulku.
Neustále sa rodí veľké množstvo nechcených šteniat. To najmenej, čo môžte urobiť, je nezvyšovať ich počet . Sterilizácia je pomocou aj pre samotné zviera. Nevyhnutná frustrácia z hormonálnej činnosti vo zvierati často vedie k psychickej i fyzickej záťaži.
Fenka hára zväčša dvakrát do roka po obdobie troch týždňov, čo sa pravidelne opakuje počas celého jej života. Nielen že ju to uvedie do neporiadku, ale takisto to znamená množstvo psích návštevníkov z celého okolia. Naviac má sklony k neposlušnosti a útekom. Musí sa držať oddelene od psov takmer celý mesiac (21 dní), obzvlášť ak žije v jednej domácnosti s viacerými psami. To však nieje tak jednoduché. Sterilizácia je bežná operácia. Nie je dôvod vykonávať ju až po prvom vrhu. Vysterilizovaná fenka nikdy nehára, netrpí falošnou graviditou a pravdepodobnosť rakoviny (či už maternice alebo mliečnych žliaz) je značne znížená.
Každý pes sa rád dvorí. Pričom sa často dostáva do bitky, môže sa stratiť, poraniť alebo spôsobiť nehodu. V takomto prípade ste za spôsobenú škodu plne zodpovední, tiež nesiete zodpovednosť za prípadné nakrytie sučky (žiaden majiteľ sa nepoteší návšteve Vášho psa vo svojej záhradke). Ak je pes zatvorený, môže byť hlučný až agresívny.
Tento chirurgický zákrok je síce pomerne finančne náročný, ale v porovnaní s nákladmi na starostlivosť o šteniatka, ktoré musia byť po odstavení kŕmené štyrikrát denne, musia byť očkované a zbavené parazitov, to nieje tak vysoká suma.

Joomla templates by a4joomla